Kurz po artystycznym fermencie wywołanym w słupskim Teatrze Rondo przez 26. Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy” powoli opada. W tym roku organizatorzy, czyli Słupskie Towarzystwo Kultury TeatralnejTeatr Rondo, Słupski Ośrodek Kultury oraz Instytut Witkacego, przygotowali dla publiczności bogaty program wydarzenia, na który złożyły się pięćdziesiąt dwie prezentacje konkursowe. I to wszystko w trzy, kipiące energią i natchnieniem festiwalowe dni. Tradycyjnie wśród uczestników festiwalu znaleźli się artyści inspirujący się życiem, filozofią i twórczością Witkacego. Wśród nich znaleźli się zarówno młodzi adepci pióra jak i doświadczeni wyjadacze sceny, co przełożyło się na różnorodność konkursu. Widzowie mieli sposobność zapoznać się ze spektaklami, monodramami, występami o charakterze performatywnym, ale również obrazami, portretami, fotografiami, opowiadaniami, dramatami, czy nawet karaoke.  
 
„Witkacy pod strzechy” to nie tylko prezentacje konkursowe. Organizatorzy zadbali o to, aby bogaty program festiwalu rozszerzyć o wydarzenia towarzyszące. W taki oto sposób na deskach Teatru Rondo, w trzydziestolecie premiery, zagrany został legendarny już monodram „Kalamarapaksa” w wykonaniu Caryl Swift i reżyserii Stanisława Miedziewskiego. Zorganizowane zostały warsztaty plastyczne i quiz wiedzy o Witkacym, promocja drugiego wydania książki „Witkacy. Drapieżny umysł” oraz najnowszego numeru pisma „Witkacy! Czyste dusze w niemytej formie”, wykład jurorki ekscentrycznej Katarzyny Kobro-Okołowicz, performance malarski przygotowany przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Witkacego w Słupsku, czy wreszcie spektakl słowno-muzyczny „Wistość Rzeczy” Witkacy Tribute Ensemble.
Werdykt jurorki ekscentrycznej Katarzyny Kobro-Okołowicz, jurora honorowego Macieja Witkiewicza oraz wszystkich innych osób przyznających nagrody, a także fotorelacje oraz inne ciekawostki można znaleźć na profilu facebookowym Witkacy pod strzechy, Teatr Rondo, czy na www.witkacy.art.pl oraz www.sok.slupsk.pl.
„Witkacy pod strzechy” nie odbyłby się bez dofinansowania ze środków Województwa Pomorskiego, Miasta Słupska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz Fundacji PFR. Nagrody dla laureatów konkursu ufundował również Instytut Witkacego.
 
Konkurs „Witkacy pod strzechy” jest realizowany w partnerstwie z Fundacją PRF. Fundacja PFR to organizacja non-profit powołana w 2018 roku przez Polski Fundusz Rozwoju. Została stworzona, aby realizować projekty społeczne i umożliwić spółce podejmowanie działań odpowiedzialnych społecznie. Fundacja tworzy własne projekty, ale także wspiera inicjatywy społeczne i wolontariat pracowniczy. Cele statutowe są osiągane poprzez aktywność w obszarze edukacji, kultury oraz poprzez wspieranie innowacyjnych rozwiązań z zakresu technologii i przedsiębiorczości.
[Fotografie: Krzysztof Przewoźny]
Podziel się z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *