Działalność Instytutu Witkacego w 2017 r.

 Kontynuacja wydawania półrocznika „Witkacy!”. Wykonano projekt graficzny, opracowanie redakcyjne, korektę i skład drugiego (1/2017) i trzeciego (2/2017) numeru pisma.

Organizacja (we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Teatrem Nowym w Łodzi) międzynarodowej konferencji Futuryści, Formiści, F/Witkacy w ramach programu 100 lat Awangardy w Polsce (15.12.2017). Podczas konferencji w imieniu IW wygłoszono następujące 4 referaty:

  o Izabela Curyłło-Klag, Witkacy, Lewis, and Futurism;

  o Bogusław Habrat, Wojciech Świątnicki, Kanadyjsko-angielski Tumor Mózgowicz;

  o Małgorzata Sady, Ewa Satalecka, Marek Średniawa, Kinga Ostapkowicz, Projekt Gyubal Wahazar, czyli jak Witkacy odnalazł „tych Temersonów” i razem wskrzesili smoka Żabrołaka;

  o Przemysław Pawlak, Namopaniki i Żywoty Aleksandra Wata – potencjalne źródła.

Organizacja i przygotowanie merytoryczne sesji „Narkotyki a twórczość” poświęconej Witkacemu na VII Warszawskim Sympozjum Psychiatrycznym „Narkotyki” (24-25.11.2017). W imieniu IW wygłoszono następujące 3 referaty:

  o Marek Średniawa, Współczesne inspiracje twórczością Witkacego wspomaganą narkotykami i używkami;

  o Mariola Odzimkowska, Korespondencja peyotlowa pomiędzy Witkacym a francuskim farmakologiem Alexandrem Rouhier;

  o Natalia Kruszyna, „2 rysunki przed orgią” – Asymetryczna Dama czyli osobisty narkotyk Witkacego.

Organizacja we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego spotkania autorskiego z wybitną serbską tłumaczką Biserką Rajčić w związku z wydaniem po serbsku przekładu powieści Nienasycenie oraz dwóch tomów Antologii Polskiej Awangardy Literackiej 1917-1939. Spotkanie prowadzili Janusz Degler i Marek Średniawa. W związku ze spotkaniem Elżbieta Grzyb przeprowadziła wywiad z tłumaczką, który ukazał się w nr 3 (2/2017) pisma „Witkacy!”.

Organizacja we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w ramach cyklu KSIĄŻKA W TEATRZE dwudniowego spotkania pt. Witkacy w Natarciu (5-6.4.2017), poświęconego promocji najnowszych wydawnictw o tematyce witkacowskiej: Wokół Witkiewiczów – Zbigniew Moździerz, „Sztuka Edycji” – prezentacja nr specjalnego –  Magdalena Bizior-Dombrowska i Maciej Dombrowski, Pierwsza książka abstynencka, która nie jest nudna – Tomasz Pawlak, „Witkacy!” nr 1 – Małgorzata Vrazic, Marcin Klag, Przemysław Pawlak, spektakl ONI Teatru Exodus z Ciechanowa – reż. Katarzyna Dąbrowska, recital Tutli Putli Ewy Ryks i Marty Grabysz z Krakowa (officyna art&design), , Al. Jerozolimskie 107, wstęp wolny), Witkacy 2014: Co jeszcze jest do odkrycia – Janusz Degler, „Pamiętnik Teatralny” Jarosław Komorowski, Powiernik Witkacego. Pisma ks. Henryka Kazimierowicza – Przemysław Pawlak, spektakl Matka Teatru Baza w Warszawie, reż. T. Zadróżny.

Udział 8.12.2017 r. w premierze dramatu „Szewcy” w reżyserii Jerzego Stuhra w Teatrze Nowym w Łodzi. W związku z przygotowywaną premierą w nr 3 (2/2017) ukazał się wywiad z Jerzym Stuhrem przeprowadzony przez Elżbietę Grzyb.

Opracowanie w grudniu 22017 r. nowej wersji (platforma CMS WordPress) strony internetowej Instytutu Witkacego i czasopisma „Witkacy” (witkacy.eu) przez Marcina Klaga we współpracy z Markiem Średniawą.

Wywiad Autoportrety i inne inspiracje z okazji ogłoszenia wyników Kompasu Młodej Sztuki 2017 Kamy Zboralskiej z Przemysławem Pawlakiem o Czystej Formie, Awangardzie, działalności Instytutu Witkacego i planie stworzenia Muzeum Witkacego w Warszawie, „Rzeczpospolita”, 14.12.2017.

Udział w projekcie WITKACY 2017 – Witkacy artiste transversal, hier et aujourd’hui w Nancy (13-19.3.2017). IW był reprezentowany przez Marka Średniawę. Nawiązano kontakty z witkacologami z kręgu języka francuskiego (m.in. Anna Fiałkiewicz-Saignes) i Jessiką Dalle – reżyserką spektaklu Tragedia Walpurga na podstawie Wariata i zakonnicy i Matki, wyróżnionego przez dodatek kulturalny „Le Figaro” jako jedno z godnych uwagi wydarzeń kulturalnych w Paryżu w 2016 r.

Zainicjowanie i udział w realizacji projektu Gyubal Wahazar(we współpracy z PJATK. W imieniu IW Marek Średniawa, wspólnie z Małgorzatą Sady, prof. Ewą Satalecką z Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK, prof. Andrzejem Klimowskim z Royal College of Art w Londynie pracowali z grupą studentów I roku WSNM nad polsko-angielskim artystycznym wydaniem dramatu Gyubal Wahazar inspirowanym sztuką typografii Franciszki i Stefana Themersonów oraz towarzyszącej książce komunikacji wizualnej (ilustracje, strona internetowa, animacje, plakaty, projekty kostiumów, itp.). W wyniku projektu została opublikowana bibliofilska książka dedykowana Witkacemu i Themersonom oraz prof . Januszowi Deglerowi, Jasi Reichardt i Nickowi Wadleyowi (twórcom i wieloletnim kuratorom archiwum Themersonów w Londynie). Unikatowy charakter książki – interaktywność dzięki wykorzystaniu techniki rozszerzonej rzeczywistości – AR (Augmented Reality) i jakość projektu zaowocowały przyznaniem książce Certyfikatu Typograficznej Doskonałości przez międzynarodową organizację TDC i wyróżnienia PTWK w konkursie na Najpiękniejszą Książkę 2017 Roku. Dzięki nagrodzie TDC Gyubal Wahazar raze z innymi wyróżnionymi książkami jest obecnie pokazywany na cyklu wystaw w Stanach Zjednoczonych, Francji, Japonii, Chinach, Wielkiej Brytanii. W Polsce książka wraz z elementami towarzyszącymi była prezentowana na wystawach w Płocku (w ramach Festiwalu Themersonów w Muzeum Żydów Mazowieckich, ), Krakowie (galeria MetaForma, 4-7.12.2017) i Warszawie (officyna art&design Wojciecha Brewki, 11-15.12.2017). Podczas wernisaży IW był reprezentowany przez Przemysława Pawlaka i Marka Średniawę. W planie kolejne wystawy w Londynie, Słupsku i Wrocławiu w 2018 r. i  Zakopanem w 2019 r.

Udział w wieczorze wokół sesji z Nancy 13-18.3.2017, Witkacy artiste transversal, hier et aujourd’hui w Boguszycach k/Rawy Mazowieckiej (2.4.2017). W imieniu IW wygłoszona prelekcja przez Marka Średniawę: Witkacy i jego droga do współczesności.

Udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Dramaty Zapomniane-Niedoczytane-Pominięte. (Re)Interpretacje, Warszawa, 3-4 kwietnia 2017 r. W imieniu IW wygłoszono następujące 2 referaty:

  o Przemysław Pawlak, Mątwa niedoczytana;

  o Elżbieta Grzyb, Tłumaczenie jako akt interpretacji. Refleksje na temat przekładu Szewców Stanisława I. Witkiewicza na język angielski.

Udział w „Dniu Św. Witkacego” w Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Prezentacje IW:

  o Przemysław Pawlak, O przyjaźni Witkacego z księdzem Kazimierowiczem;

  o Witkacy jako prekursor fotografii psychologicznej – prezentacja fotografii z kolekcji Stefana Okołowicza.

Udział w IV Wodzisławskiej Nocy Teatrów (9.9.2017). Prelekcje w imieniu IW:

  o Natalia Kruszyna, Witkacy – niezwykła biografia. Fascynujące portrety;

  o Marek Średniawa, Współczesne inspiracje twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza.  

Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich (18.11.2017). Witkacy – katastrofista, malarz, performer. Udział w wieczorze poświęconym postaci St. I. Witkiewicza zamykającym projekt „WITKACY//Inspiracje”. IW reprezentowali: Izabela Curyłlo-Klag i Janusz Degler, którzy przedstawili prelekcje.

Organizacja, wspólnie z Muzeum Historii Katowic i Kinoteatrem Rialto dwudniowego wydarzenia Pożegnanie jesieni – Witkacowskie asymetrie poświęconego twórczości Witkacego (18-19.11.2017.

  o wystawa jesiennych portretów Witkacego w Muzeum Historii Katowic;

  o wykłady Janusza Deglera, Natalii Kruszyny;

  o panel dyskusyjny;

  o spektakl Matka Gyubala Wahazara, Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa;

  o projekcja filmu Pożegnanie jesieni.

Organizacja we współpracy z Antykwariatem Kwadryga, w ramach Warszawskiego Weekendu Księgarń Kameralnych, spotkania z Kapsydą Kobro-Okołowicz – autorką książki o ks. Kaczkowskim i Przemysławem Pawlakiem – redaktorem książki z tekstami ks. Kazimierowicza. Prowadzenie – Stefan Okołowicz.

Wsparcie merytoryczne wydarzenia w ramach Nocy Muzeóworganizowanego przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Realizacja czytania performatywnego z udziałem publiczności fragmentów z dramatu „Szewcy”. Działanie zrealizowane wspólnie z Teresą „Tejką” Szeptyńską w willi „Oksza” (20.5.2017).

Patronat nad Rajdem Rowerowymi W jak Witkacy 2017. Rozstrzygnięcie konkursu twórczości młodzieży szkolnej z powiatu Ostrów Mazowiecka inspirowanej dziełem Witkacego.  Ufundowanie nagród dla laureatów konkursu.  Prelekcja Marka Średniawy – Współczesne inspiracje twórczością Witkacego. Przekazanie egzemplarzy pisma Witkacy! nr 2 dla bibliotek gminnych w Broku, Ostrowi Mazowieckiej i Zarębach Kościelnych;

Współorganizacja 20. Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Dzieł St. I. Witkiewicza, „Witkacy Pod Strzechy” w Słupsku 2017. Wykład Przemysława Pawlaka „Grzybobranie”- O litewskich rydzach, Wiłkakalnisie, latarniach umarłych, zborsuczeniu suk w Powierzyńcu, wydawaniu za mąż 12-letnich dziewczynek i kniaziu, który prawdopodobnie zepsuł Stasiowi Witkiewiczowi ostatnie młodzieńcze wakacje w Syłgudyszkach.

Wkład w program Warszawskich Targów Sztuki (13-15.10.2017). Przygotowanie i przeprowadzenie panelu dyskusyjnego Witkacy polski Picasso, w którym zabrali głos Przemysław Pawlak, Tomasz Pawlak i Marek Średniawa. Ten ostatni udostępnił ponadto portret pastelowy Bronisławy Włodarskiej na wystawę towarzyszącą targom. Wspólnie z studentami PJATK IW przygotował stoisko z multimedialną prezentację projektu Gyubal Wahazar.

Kontynuacja gromadzenia księgozbioru przyszłej Biblioteki Instytutu Witkacego;

Kontynuacja prac nad Mapą Warszawy Witkacego pod red. Włodzimierza Mirskiego – w planach aplikacja mobilna, gry miejskie, mapki i inne materiały popularyzujące związki Witkiewiczów ze stolicą.

Podziel się z innymi