Przenieść na scenę powieść nie jest łatwo, a uchwycenie waloru dramatycznego prozy Witkacego wydaje się szczególnie trudne. Tym razem tego zadania podjął się Teatr Malabar Hotel

Premiera spektaklu Pożegnanie jesieni odbyła się 7 grudnia 2018 r. w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie. 

Na scenie troje aktorów Marcin Bikowski (Atanazy Bazakbal), Marcin Bartnikowski (Jędrek Łohoyski), Maria Robaszkiewicz (Hela Bertz) oraz… gadające głowy. Te głowy to lalki przygotowane przez Marcina Bikowskiego, który opracował  również scenografię i kostiumy. Bartnikowski jest odpowiedzialny w spektaklu za dramaturgię. 

W malabarskim Pożegnaniu jesieni świat, jaki znali współcześni Witkiewiczowi, jest już tylko wspomnieniem. My możemy jedynie uczestniczyć w tym przepełnionym nostalgią i gorzką ironią pożegnaniu. Widzimy relacje międzyludzkie rwące się jak foliowy worek na śmieci. Słyszymy bełkotliwe manifesty filozoficzne i naukowe wygłaszane przez gadające głowy. Przyglądamy się religijnym rytuałom, które służą daremnym próbom zaspokojenia metafizycznej żądzy. Innego końca świata nie będzie.

Inscenizację Pożegnania jesieni w reżyserii Marii Żynel cechuje wyjątkowa wrażliwość na język Witkiewicza. Wielkie wyrazy uznania dla twórców spektaklu za uchwycenie i ukazanie potężnej siły dramatycznej zawartej w słowie. 

Reżyseria: Maria Żynel

Muzyka: Jacek Mazurkiewicz

Występują: Marcin Bikowski (Atanazy Bazakbal), Marcin Bartnikowski (Jędrek Łohoyski) oraz gościnnie Maria Robaszkiewicz (Hela Bertz)

Zdjęcia autorstwa Bartka Warzechy dzięki uprzejmości Teatru Malabar Hotel

Podziel się z innymi