Polski Teatr Tańca (PTT) w Poznaniu istnieje od 1973 r., jednak dopiero w 2021 r. doczekał się własnej siedziby, która została oficjalnie otwarta 29 kwietnia podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. Pierwszym dyrektorem teatru był wybitny artysta Conrad Drzewiecki (1926–2007), który zasłynął jako choreograf innowator. W swojej metodzie łączył techniki tańca współczesnego z elementami narodowymi i folklorem. Inspirował się również twórczością i filozofią tańca Marthy Graham. W latach 1988–2015 placówką kierowała profesor Ewa Wycichowska, choreografka i tancerka, znana z artystycznej odwagi w poszukiwaniu nowych form i środków wyrazu[1].

Bezdomność PTT zakończyła się w kamienicy przy ulicy Taczaka 8 w centrum miasta. Budynek ten wybudowany w 1888 r., w którym niegdyś mieściła się przychodnia i stacja pogotowia, został zrewitalizowany, dobudowano też salę studyjną o powierzchni 365 m2. Obecna dyrektor, Iwona Pasińska, podkreśla, że nowa siedziba to obiekt pod wieloma względami wielofunkcyjny, ponieważ można w nim pokazać spektakl, zorganizować projekcje filmów, ale i konferencje, warsztaty, różnego rodzaju spotkania multimedialne, edukacyjne czy wystawy. Budynek teatru, w którym doszło do spotkania poznańskiej tradycji z performatywną nowoczesnością, symbolicznie nawiązuje do eklektycznej metody Drzewieckiego. Nowa architektoniczna forma zaskakuje widzów i zaprasza ich do udziału w kolejnych artystycznych wydarzeniach. Zaproszenie to ma w czasach pandemii dodatkowe znaczenie, gdyż teatr jednego widza, choćby w masce, to wielka wartość, jednak nic nie zastąpi kontaktu z liczną publicznością, na żywo. Tym bardziej, że przecież taniec, który jest domeną tego teatru, nie kończy się na scenie, nie sprowadza się do samego ruchu, ale dzieje się gdzieś pomiędzy ciałem tancerzy a ciałami obserwujących widzów, pomiędzy gestem a powstrzymaniem się od niego, w napięciu między aktem twórczym a aktem odbioru. W dynamicznej sferze wyobraźni wyzwolonej.

Nowy etap w historii teatru otworzył spektakl Kurka Wodna albo urojenie, który odbył się w dniach 8 i 9 października 2021 r. o godz. 20.00 we własnej siedzibie PTT, jednak premiera sztuki, ze względu na sytuację epidemiologiczną miała miejsce online 28 grudnia

2020 r., co musiało być wyznaniem dla teatru aktywnie przełamującego dystans dzielący go od widzów. Twórcami przedstawienia są reżyser Igor Gorzkowski i choreograf Iwona Pasińska. Warstwę muzyczną spektaklu tworzyły kompozycje Zbigniewa Kozuba oraz Sarabande Georga Friedricha Händla. W spektaklu wystąpił też znany i ceniony aktor teatralny i filmowy Adam Ferency – jako Michał Węborek.

Kurka Wodna albo urojenie to opowieść oparta na motywach dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza: Kurka Wodna, Matka, Tumor Mózgowicz oraz Maciej Korbowa i Bellatrix. Opowieść, w której starano się uchwycić w formie tańca istotę doświadczenia egzystencjalnego. Jego metaforą jest koło cyklicznie powtarzających się i petryfikujących jednostkę wydarzeń. W zamyśle reżysera i dramaturga spektakl balansuje również „na krawędzi fabuły i manifestacji Czystej Formy” i „zatrzymuje się na granicy jawy i snu” czy telewizyjnego reality show, ponieważ nie wiadomo, co dzieje się naprawdę, a co jest wytworem wyobraźni głównego bohatera – Edgara.

Edgar, młody artysta poszukujący własnego „ja” i Absolutu, stara się również uwolnić od dotychczasowych niezdrowych relacji i wewnętrznie oczyścić z ich skutków. Jest skazany na nudę, absurd, konflikt ze światem zewnętrznym i niespełnienie, odkrywa, że „wszystko to już raz było, tylko trochę inaczej.

Ironię, czarny humor, gry słowne i dialogi z utworów Witkacego połączono tu z „formalną wyrazistością gestów i gęstą emocjonalnością ruchów tancerzy […] z migotliwą feerią świateł i bogactwem kostiumów, przyciągających wzrok kształtem, wzorami i barwą materii”. Ważną rolę odgrywają właśnie stroje, które są jednocześnie nowoczesne (faktura, rodzaj materiałów czy krótki krój topów) i retro, nawiązujące do stylistyki lat 50. czy 60. Wszystko to, w połączeniu z hałaśliwą muzyką elektroniczną typową dla współczesnych klubów, z ruchem i tańcem, stworzyło nową jakość, swoistą narracyjną szczelinę, plasująca sceniczne „dzianie się” w czasoprzestrzeni osobnej, czekającej na wypełnienie. Być może w takich właśnie szczelinach jest miejsce dla Witkacowskiej Tajemnicy Istnienia? Współtwórca spektaklu, Igor Gorzkowski, otrzymał dwie nagrody za reżyserię. 22 września 2021 r. odebrał Nagrodę im. Stefana Treugutta za sezon 2019/2020 – za adaptację i reżyserię spektaklu Inny świat według powieści Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, zrealizowanego dla Teatru Telewizji. Otrzymał też nagrodę za reżyserię tego przedstawienia podczas XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021” w Zamościu.

Kurka Wodna albo urojenie bierze udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Przedstawienie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Obsada:

Dominik Kupka – Edgar  

Sandra Szatan – Kurka Wodna

Katarzyna Rzetelska – Ojciec, Matka

Jerzy Kaźmierczak – Tadeusz

Emily Wong-Adryańczyk – Lady Alicja of Nevermore

Katarzyna Kulmińska – Korbowska, Kucharcia, Potwór

Zbigniew Kocięba – Książę of Nevermore

Zofia Tomczyk – Krysia

Kacper Bożek – Baron Sakalyi, Lokaj, Potwór

Julia Hałka – Bellatrix

Paulina Jaksim – Teozoforyk, Potwór

Patryk Jarczok – Dexterowicz, Sir Grand, Lokaj

Evelyn Blue – Zofia z Abencerage’ów Kremlińska

Pau Pérez Piqué – Da Strada, Lokaj

Daniel Michna – Rozpalacz, Potwór

oraz

Robert Chodyła – Głos

Adam Ferency – Michał Węborek

Scenografia i kostiumy – Andrzej Grabowski, współpraca kostiumograficzna, fryzury i makijaże – Adriana Cygankiewicz, wideo projekcje – Marek Grabowski

Podziel się z innymi