Działalność Instytutu Witkacego w 2016 r.
⊕ Zakup korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza z dr. Rouhierem odnalezionej w Paryżu przez dr Mariolę Odzimkowską z pomocą prof. Janusza Deglera i prof. Leszka Kolankiewicza.
⊕ Udział w organizacji 19. edycji konkursu „Witkacy pod strzechy” (15–17.09.2016), Słupsk.
⊕ Wystawa Przez czwartą ścianę. Dramat Witkacego na płótnie w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce, towarzysząca konkursowi „Witkacy pod strzechy”.
⊕ Udział w 2. edycji Rajdu Rowerowego „W jak Witkacy”: Ostrów Mazowiecka – Zaręby Kościelne – Brok (24.09.2016).
⊕ Nagranie w Stacji Falenica i emisja w TV Republika (18 i 25.09.2016) dwóch odcinków cyklicznego programu Literatura na trzeźwo z udziałem Katarzyny Kobro-Okołowicz, Stefana Okołowicza, Klaudiusza Wesołowskiego, Kuby Gryzowskiego i Przemysława Pawlaka.
⊕ Patronat nad wystawą Nineczka i Witkacy – zginiemy marnie oboje bez siebie. Jadwiga z Unrugów i Stanisław Ignacy Witkiewicz (15.05 – 9.10.2016). Kuratorzy wystawy: Kapsyda Kobro-Okołowiczowa, Stefan Okołowicz, Muzeum Tatrzańskie, Zakopane.
⊕ Patronat i udział w międzynarodowej konferencji naukowej W teatrze dziejów. O dramacie historycznym od 1864 roku do dzisiaj, UW (9–10.05.2016). Wygłoszone trzy referaty w ramach sesji przygotowanej przez Instytut Witkacego:
o Przemysław Pawlak: Kamuflaże postaci historycznych w dramatach Witkacego.
o Marek Średniawa: Gyubal Wahazar. Ponadczasowość i uniwersalność historiozoficzna nieeuklidesowych dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza.
o Dominik Gac: Dwie wojny, dwie historiozofie. Miejsce historii w tekstach dramatycznych Andrzeja Rybickiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza.